Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 21:00 +905073830973[email protected]

Dental İmplant

Dental İmplant

Dental implant nedir? İmplant operasyonu ne kadar sürer?

İnsan yaşamı boyunca ağızda var olması gereken dişler; yetersiz bakım, genetik faktörler gibi sebeplerle çürük veya diş eti hastalığı sonucu kaybedilebilir. Bu kayıplar sonucu ağız içinde boşluklar oluşur ve çiğneme fonksiyonunda aksamalar başlar. Hareketli protezler, çiğnemeyi bir ölçüde sağlasa da kullanımının konforsuzluğu ve estetik sorunları beraberinde getirir. Köprü sistemleri ise dayanak olarak kullanılan dişlerde belli ölçüde aşındırma yapılması sonucu az da olsa hasar oluşturmaktadır. Bu olumsuz sebeplerden dolayı kaybedilmiş dişlerin yerine geçecek olan implant sistemleri ortaya çıkmıştır. Dental implant; diş eksikliklerinde üzerine protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen dental implantlar diş kökü gibi görev yaparlar. Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde de hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek dental implantlar sayesinde mümkündür. Her bir implantın uygulanması yaklaşık 10-15 dakika sürer.

 

İmplant tedavisi ne kadar sürer? Dişlerim ne zaman tamamlanır?

İmplant operasyonu kısa sürmekle beraber üst yapı denilen zirkon kaplamaların yapılması için ortalama alt çenede 2 ay, üst çenede 3 ay beklenir. Yeterli kemik yapısı saptanamadığı durumlarda ek işlem yapılmışsa bekleme süresi 6 ayı bulabilir.

 

Dental implantların ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Lokal anestezi altında yalnızca dental implantın yapılacağı bölge uyuşturularak yapılan operasyonlar ağrısızdır. Operasyon öncesinde reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci atlatılır.

 

Dental implant uygulamaları bana uygun mu?

Kontrol altında olmayan önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Ancak hastalık kontrol altına alındığı takdirde implant 17 yaş üstü herkese yapılabilir. Muayenede yeterli kemik saptanamazsa ek işlemlerle önce kemik altyapısı oluşturduktan sonra implantlar yerleştirilebilir.

 

Sigara içiyorum dental implant yaptırabilir miyim?

Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde implantın düşme riski normalden 2-3 kat yüksektir.

 

Dental implantlar uzun ömürlü müdür?

Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Normal ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.

 İMPLANT TEDAVİSİ İÇİN FARKLI KLİNİK SENARYOLAR

   Tek Eksik Diş                                   Çoklu Eksik Dişler           Tamamen Eksik Dişler

  icerikResimler/581735841_68418.jpg           icerikResimler/581735841_86237.jpg                      icerikResimler/581735841_79919.jpg

 

All On 4 İmplant Tekniği

Tam dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir prosedürdür.

icerikResimler/581735841_18843.jpg

All On 4 implant tekniğinin avantajları nelerdir?

• Tam dişsiz hastalara aynı gün, tek bir cerrahi işlem ile sabit diş protezi yapılabilme imkanı sunar.
• Sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi herhangi bir ileri cerrahi işlem uygulanmadığından operasyon daha kolaydır.
• Dental implant ameliyatı süresi daha kısadır.
• Kullanılan dental implant sayısı azaldığından ve ilave cerrahi işlem gerektirmediğinden dolayı, maliyeti klasik dental implant tedavisine oranla daha düşüktür.
• Kişiye özel planlanabilen, estetik bir görünüm ve gülme hattı, gülüş estetiği sağlar.

• Temizliği ve bakımı, klasik dental implant üstü sabit diş protezlerine göre daha kolaydır.
• Hareketli diş protezi kullanamayan, bulantı refleksi olan hastalar için uygundur.
• Dizaynı tam diş protezlerine (damaklık) göre farklıdır. Hastanın damak kısmını kaplamadığından alışması ve kullanımı daha kolaydır.
• Gerekli tedavi seans sayısı az olduğundan, şehir dışında ikamet eden hastalar için uygundur.

 

All On 4 implant tekniği kimlere uygulanabilir?

All On 4 tedavisi, dental implant ameliyatına engel teşkil edecek herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan ve yeterli kemik hacmine sahip tüm tam dişsiz (hiç dişi olmayan) hastalara uygulanabilir.

ÖNCESİ

6 ADET İMPLANT TEDAVİSİ

SONRASI

6 ADET İMPLANT TEDAVİSİ

ÖNCESİ

12 ADET IMPLANT TEDAVİSİ

SONRASI

12 ADET İMPLANT TEDAVİSİ

ÖNCESİ

28 ADET İMPLANT TEDAVİSİ

SONRASI

28 ADET IMPLANT TEDAVİSİ

ÖNCESİ

28 ADET İMPLANT TEDAVİSİ

SONRASI

28 ADET İMPLANT TEDAVİSİ