Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 21:00 +905073830973[email protected]

Diş Protezleri

Diş Protezleri

Tam diş protezi (protez diş) nedir?

Damaklı diş protezi olarak da bilinen ağızda dişlerin olmadığı durumlarda yapılan, alt ve üst damaklara oturan protezlerdir.

Yapım aşaması kaç gün sürer, kaç kere gelmem gerekir?

Tam protez dişler, ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Kullanımı kolay mıdır?

Damaklı diş protezleri takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanımı diğer protezlere göre daha zordur. Alt ve üst çeneye kolayca yerleştirilip çıkarılabilir fakat sabit protez konforu ve çiğneme etkinliği beklenmez.

Nasıl temizlenir?

Tam diş protezlerin temizliği akar su altında sabun ve fırça yardımıyla yapılır. Temizlik için diş macunu kullanılmaz. Tam protezler için temizleyici özel fırçalar olduğu gibi normal diş fırçalarıyla da temizliği yapılabilir. Ayrıca bazı markaların temizleyici tabletleri mevcuttur. Bir su bardağına atılan tablet içerisinde protez bekletilerek temizliği sağlanabilir.

Protez dişler kırıldığında ya da dişler düştüğünde tamiri mümkün müdür?

Kırık, şekli ve boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle kolayca tamir edilebilir, tamir için çenelerden ölçü almak gerekebilir. Protezden düşen dişler de kolaylıkla tamir edilir.

Protez dişlerin tamir işlemi ne kadar sürer?

Kırığın şekli ve boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte genelde 1-2 günde tamiri mümkün olmaktadır.

• Kancalı Diş Protezleri

Parsiyel diş protezleri (kancalı protez) nedir?

Sabit protez uygulanamayan durumlarda yapılan protezlerdir. Dişsiz bölgenin önündeki dişe protez kanca ile tutunduğu için kancalı protez olarak da isimlendirilir.

 

Kancalı diş protezlerinin yapım aşaması kaç gün sürer, kaç kere gelmem gerekir?

Parsiyel diş protez aşamaları tam protez aşamalarıyla aynıdır. Parsiyel diş protezler de ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

 

Parsiyel diş protezlerinin kullanımı kolay mıdır?

Parsiyel protezler kancalar yardımıyla dişlerden destek alırlar. Takarken ve çıkarırken ilk yapıldığında çok sıkı iken zamanla daha rahat takıp çıkarılır. Sabit protezlerin konforu ve çiğneme etkinliği parsiyel diş protezlerinde de beklenemez.

 

Parsiyel diş protezimi nasıl temizlerim?

Parsiyel protezlerin temizliği tam diş protezleriyle aynıdır.

 

Kırıldığında ya da dişler düştüğünde diş protezinin tamiri mümkün müdür?

Tam protezde olduğu gibi parsiyel protezde de kaide kısmı ve dişler kolaylıkla tamir edilebilir. Kancalar kırılırsa yine ağızdan ölçü alınarak tamir edilebilir.

 

Tamir işlemi ne kadar sürer?

Tam protezlerde olduğu gibi parsiyel protezlerde de kırığın şekli ve boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte genelde 1-2 günde tamiri mümkündür.

 

Şeker hastalarında bu diş protezlerinin kullanımı mümkün müdür?

Tam protezlerde olduğu gibi parsiyel protezler de hemen hemen her hastaya uygulanabilmekle birlikte şeker hastalarına da rahatlıkla uygulanabilir. Uygulama sonrasında ağızda oluşabilecek vuruk ve yaraların iyileşmesi uzun sürebilir. Ayrıca ağız kuruluğu problemi de olabileceği için özel jeller ve yapay tükürük kullanımı gerekli olabilir.

 

Kemik erimesi olan hastalarda kullanımı mümkün müdür?

Parsiyel diş protezlerinde kemik dokusunun hacmi çok önemli değildir. Mevcut dişlerden de destek alınarak yapılan bir protez olduğu için dişlerin sağlamlığı ve boyutları önemlidir.

ÖNCESİ

28 ADET PORSELEN TEDAVİSİ

SONRASI

28 ADET PORSELEN TEDAVİSİ

ÖNCESİ

28 ADET PORSELEN TEDAVİSİ

SONRASI

28 ADET PORSELEN TEDAVİSİ

ÖNCESİ

6 ADET PORSELEN TEDAVİSİ

SONRASI

6 ADET PORSELEN TEDAVİSİ