Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 21:00 +905073830973[email protected]

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Pedodonti bebek ve çocukların ağız ve diş gelişiminin kontrolü, mevcut hastalıkların saptanması ve tedavisinin yürütüldüğü diş hekimliği alanıdır.

Çocuklarda ilk diş muayenesi, 6 aydan itibaren ilk süt dişi sürmeye başladığı andan itibaren yapılmalıdır. Genellikle ilk olarak alt çene, ön kesici dişler sürer. Çocukların her 6 ayda bir diş hekimine gitmeleri önerilmektedir. Eğer çocukta çürük riski fazlaysa bu süre 3 aydır. İlk muayenede en önemli olan çocuğun dişlerinde veya ağız içinde herhangi bir problem yaşamadan diş hekimine gitmesidir. Böylelikle çocuk diş hekimini tanıyacak, sadece sohbet edecek, korkulacak bir şey olmadığının farkına varacak ve diş hekimine alışacaktır. Diş hekimliği, korkuyla en çok özdeşleştirilen mesleklerden biridir. En azından çocuğun ilk muayenesine kadar ebeveynler korkularını belli etmemeleri, diş hekimliği ile ilgili olumsuz düşüncelerini çocuğa hissettirmemelidirler. Pedodontistler ilk diş muayenesinde çocuğunuzu korkutmadan oyunlar oynayarak diş hekimine alıştırır. Pedodontistlerin bu yaklaşımı çocukların diş hekimi fobisini kırmasına yardımcı olur.

 

Fissür örtücü uygulaması (diş aşısı)nedir?

Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinin en çok çürüyen çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan koruyucu dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. Burada amaçlanan çürümesi zor, fırçalaması kolay alanlar oluşturmaktır.

Fissür örtücü (diş aşısı) hangi dişlere yapılır?

Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine pedodontistler tarafından yapılır.

Flour uygulaması nedir?

Dişin en dış kısmı olan mine fluor ile güçlendirilerek diş yapısını çürüklere karşı daha dirençli hale getirmek amaçlanır. Fluor vernik uygulamasında, özel olarak hazırlanan fluor preparatları temizlenen diş yüzeylerine özel fırçası yardımıyla sürülür. Fluor jel uygulamasında ise özel olarak hazırlanan fluor kaşıklarıyla uygulama yapılır. Doğru şekilde ve doğru dozda uygulandığında hiçbir yan etkisi yoktur.

icerikResimler/503173683_48247.jpg